Wytyczne dotyczące składania prac zamieszczanych w periodykach zostały zawarte w regulaminach poszczególnych czasopism.
Do Wydawnictwa AWF należy dostarczyć zarówno wersję elektroniczną utworu, jak i maszynopis. Utwór należy przygotować w edytorze tekstów Microsoft Word. W zależności od charakteru praca powinna obejmować spis treści, tekst podstawowy, ilustracje, wykaz rysunków i tabel, indeks nazwisk, indeks nazw rzeczowych, wykazy określeń, skrótów, bibliografię, aneksy oraz inne załączniki. Utwór, który ma być zamieszczony w kolejnym numerze „Studiów i Monografii AWF we Wrocławiu”, należy uzupełnić streszczeniem w języku polskim i angielskim (do 3 stron maszynopisu – 5400 znaków ze spacjami).
Objętość monografii nie powinna przekraczać 10 arkuszy wydawniczych.
Treść wersji elektronicznej utworu nie może się różnić od treści na wydruku.
- Maszynopis (wydruk komputerowy) powinien być przygotowany na białym papierze (nie kredowym) formatu A4 według następujących zasad:
- czcionka: Times New Roman, 12 pkt
- interlinia: 1,5 wiersza
- sposób wyrównywania tekstu: wyjustowany
- sposób wyrównywania tytułów: wyśrodkowany
- marginesy: górny, dolny i lewy 2 cm, prawy 3 cm
- numeracja: ciągła, numer strony umieszczony na górnym lub dolnym marginesie
- druk: obustronny.
- Tabele (tylko niezbędne, opatrzone numerem i tytułem) należy odpowiednio włączyć do tekstu, wprowadzając jednocześnie w tekście właściwe odwołania do tabel. Każda kolumna i wiersz tabeli powinny mieć nagłówek. W tabeli nie należy pozostawiać pustych klatek. Znakiem oddzielającym całość od ułamków dziesiętnych jest w tekstach polskich przecinek (nie kropka).
- Rysunki, wykresy, fotografie (opatrzone numerem i tytułem) należy w całej pracy określać jednym terminem, np. rysunek (rys.), rycina (ryc.). Materiał ilustracyjny należy odpowiednio wstawić do tekstu, wprowadzając jednocześnie właściwe odwołania do ilustracji. Dodatkowo należy dołączyć ryciny w postaci osobnych plików graficznych. Preferowane formaty to .cdr (do 13), .eps, .jpg, .tif, xls, stg. Wymagana rozdzielczość w przypadku rysunków i fotografii skanowanych wynosi minimum 300 dpi. Wydawnictwo nie ponosi odpowiedzialności za jakość publikacji materiału ilustracyjnego przygotowanego niezgodnie w wytycznymi.
Jeśli rysunek lub tabela zostały opracowane na podstawie innego materiału ilustracyjnego, należy podać dokładne źródło.
- Bibliografia powinna być umieszczona na końcu pracy. W zapisie bibliograficznym zaleca się zastosowanie układu: autor, rok. Wówczas w tekście głównym w odsyłaczu do bibliografii należy w nawiasie okrągłym podać nazwisko autora i rok wydania jego dzieła, np. (Wojciechowski, 1986); przy większej liczbie powołań należy uporządkować je chronologicznie. Pozycje bibliograficzne (na końcu pracy) należy zestawić alfabetycznie według nazwisk autorów, a prace jednego autorstwa według lat wydania, od najstarszych do najnowszych. Pozycji nie należy numerować. W określonych wypadkach dopuszcza się zastosowanie w bibliografii vancouverskiego systemu cytowań (autor–numer). W pracach zbiorowych należy szczególnie konsekwentnie przestrzegać jednolitego zapisu bibliografii we wszystkich częściach.
- Wykorzystane w pracy cytaty powinny być opatrzone informacją bibliograficzną. W tekście głównym po cytowaniu należy podać w nawiasie nazwisko autora, datę publikacji jego dzieła oraz numer stronicy, z której pochodzi cytat. Przykład: (Czarnocki, 1981, s. 416).
PRZYKŁADY OPISU BIBLIOGRAFICZNEGO
Książka:
- nazwisko autora (autorów) i inicjał (inicjały) imienia
- rok wydania
- tytuł pracy, część, tom
- miejsce wydania
- wydawca
Przykład: Lipoński, W. (2012). Historia sportu. Warszawa: WN PWN, ISBN: 978-83-755-3241-8.
Artykuł w czasopiśmie:
- nazwisko autora (autorów) i inicjał (inicjały) imienia
- rok wydania
- tytuł artykułu
- tytuł czasopisma, ewentualnie skrót tytułu periodyku zgodnie z przyjętymi zasadami
- numer tomu i zeszytu
- stronice zawierające przytaczany artykuł
Przykład: Richard. M.D., Veatch. S. (1994). Effect of running speed and aerobic dance jump height on vertical ground reaction forces. J Appl Biomech, 10(2), 14–27.
Artykuł lub rozdział w pracy zbiorowej:
- nazwisko autora (autorów) i inicjał (inicjały) imienia
- rok wydania
- tytuł artykułu lub rozdziału
- nazwisko i inicjały redaktora naukowego lub nazwiska i inicjały autorów pracy zbiorowej
- tytuł pracy zbiorowej, część, tom
- stronice zawierające przytaczany artykuł lub rozdział
- miejsce wydania
- wydawca
Przykład: Urbanik, C. (2001). Rola biomechaniki w sporcie (s. 7–9). [W:] C. Urbanik (red.), Wybrane zagadnienia biomechaniki sportu. Warszawa: AWF.
Źródła internetowe: przy źródłach internetowych należy podać datę dostępu.
Przykład: http://new.szybowce.pl/blog/igrzyska_2009 [data pobrania 23.08.2009].